Druga część poradnika
W pierwszych krokach podręcznika Fediwersum Gminy Brwinów utworzyliśmy konto w jednej z polskich instancji Mastodona. Następnie poznaliśmy czym jest uchwyt. Nauczyliśmy się wyszukiwać, obserwować, subskrybować konta i hasztagi.
Konfiguracja profilu
Warto na początku poświęcić chwilę na ustawienie kilku rzeczy na profilu. Od tego zależy to, jak będzie się widzianym przez innych. Pamiętajmy, że Mastodonowi przyświeca idea poszanowania prywatności. Odmiennie niż np. na Facebooku, domyślnie wszelkie ustawienia po założeniu konta są ustawione tak, abyśmy o tym nie nawet wiedząc, mogli zachować prywatność. Jest to na pewno uczciwsze zachowanie niż platform, które żerują na niewiedzy użytkowników, aby na nich zarabiać. W celu jednak większego otwarcia na innych, a także być może zwiększenia atrakcyjności własnego profilu wymaga to trochę naszej dodatkowej pracy.
Ilustracje
Preferencje –> Profil –> Wygląd
Możesz wybrać ilustrację na Awatar. Często jest to zdjęcie Twojego wizerunku, logo organizacji lub coś innego co będzie wszędzie na Fediwersum Twoją wizytówką. Dodatkowo istnieje możliwość dodania ilustracji baneru (nazwanego Nagłówkiem). Zobaczą go osoby, które wejdą na Twój publiczny profil (który jest Twoją stroną blogową).
Nazwa i opis
W polu Widoczna nazwa możesz teraz zmienić swoją nazwę. Nie musi być to taka sama nazwa jak w uchwycie, ale wydaje nam się, że jeżeli konfigurujemy konto osoby lub organizacji publicznej to warto, aby uchwyt nawiązywał do nazwy. Będzie go łatwiej później wyszukać i wzmiankować.
Następnie zgodnie z nazwą pola Biogram dodaj swój opis. Napisz coś o sobie. Najważniejsze rzeczy na samym początku. Może być to biogram, złota myśl, cytat, cele organizacji. Możesz tu także umieścić różne hasztagi, które Ciebie interesują. Będzie można Cię znaleźć po nich w wyszukiwarkach profili.
Linki
W ostatnich polach na tej stronie możesz podać linki do Twoich stron, blogów bądź innych profili. Nie trzeba tego robić od razu. To jest też miejsce na weryfikację osoby. Umieszczając specjalny atrybut odnośnika do Twojego profilu na Mastodonie na Twojej stronie, okienko linka będzie oznaczone na zielono. Dzięki temu inni ludzi wiedzą, że to konto prowadzone jest rzeczywiście przez tę samą organizację, która posiada też daną domenę.
Wprowadzenie
Napisany post –> Trzy kropeczki –> Przypnij do profilu
Przyjęło się, że nowe osoby publikują i przypinają do profilu wprowadzenie, często z hashtagiem #introduction
. Możesz tutaj umieścić rzeczy, które nie zmieściły się w opisie, albo informacje o treściach, jakie będziesz publikować. Możesz też dodać do 4 zdjęć. Obraz często mówi więcej, niż słowa. Social media żywią się pięknymi obrazami czy zdjęciami, dodają one atrakcyjności.
Widoczność
Preferencje –> Profil –> Wygląd –> Pokazuj dzisiejsze „Na czasie”
Jeśli chcesz, by twój profil można było odnaleźć przez przeglądanie listy profili instancji lub przez #Odkrywaj / Dla ciebie (dostępne u innych osób) to koniecznie włącz publiczną widoczność twojego konta. Domyślnie jest to wyłączone, by szanować twoją prywatność.
Grupa dla mieszkańców gminy Brwinów
Przy pisaniu jakiegoś posta do wszystkich osób należących do grupy wystarczy wpisać uchwyt @brwinow@fedigroups.social
. Każdy, kto obserwuje i subskrybuje ten grupowy profil, dostanie powiadomienie o nowym takim poście. Wiadomości z grupy są publiczne. Pamiętaj, aby kliknąć dzwoneczek, aby dostawać powiadomienia.
Jakie to ma plusy?
Ano takie, że nie trzeba pamiętać wszystkich mieszkańców i wywoływać ich dużą ilością uchwytów. Może być to przydatne np. do powiadamiania o wydarzeniach w gminie lub poinformowania o czymś ważnym.
Przy pisaniu tej części podręcznika korzystaliśmy z podręcznika na tej stronie.
CDN
Niebawem ciąg dalszy podręcznika. Standardowo polecamy:
https://zb3.org/m0bi13/pierwsze-kroki-po-zalozeniu-konta-na-mastodonie
@m0bi@mastodon.com.pl
https://mastodon-poradnik.pl
@lukaszwojcik@mastodon.pl
https://writefreely.pl/m0biofedi/
@m0bi@mastodon.com.pl
https://zb3.org/agturcz/pl-jak-zalozyc-konto-na-fediverse-i-jak-z-niego-korzystac-tootorial
@agturcz@circumstances.run
https://leslie.hell.pl/blog/2022/11/10/krotkie-abc-mastodona-dla-migrantow-z-twittera/
@Leszek_Karlik@circumstances.run